BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Centrum Usług Społecznych w Starachowicach informuje, że w 2024r. złożyliśmy wniosek do konkursu ogłoszonego w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej” i otrzymaliśmy dofinansowanie jako jedna z czterech gmin z województwa świętokrzyskiego. Od miesiąca września przystąpiliśmy do realizacji działań określonych w naszym programie. Głównym celem projektu jest zwiększenie działań prewencyjno-pomocowo-informacyjnych mających na celu powstrzymanie przemocy, zintensyfikowanie działań prewencyjnych. Aby przeciwstawić się przemocy domowej w Gminie w ramach projektu Centrum Usług Społecznych w Starachowicach planuje realizację następujących działań:

1. Zorganizowanie pogadanek i spotkań z psychologiem na terenie placówek oświatowych mających na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży związanych ze stosowaniem rożnych form przemocy.

Działanie ma zostać zrealizowane we współpracy z psychologiem, ma na celu zorganizowanie pogadanek i spotkań o tematyce przemocy (w tym rówieśniczej, cyberprzemocy), dzięki czemu uczestnicy uzyskają umiejętności jej rozpoznawania i reagowania na zachowania agresywne i ryzykowne. Pogadanki na temat przemocy zostaną zorganizowane w szkołach i mają stanowić ważny element edukacji profilaktycznej. W ramach zadania zaplanowano pogadanki na terenie ośmiu szkół podstawowych w Starachowicach z udziałem dzieci i młodzieży z klas, które będą wskazane przez pedagoga szkolnego. Rozmowy z udziałem psychologa będą mieć na celu nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach agresji oraz trudnych i kryzysowych, trafnej identyfikacji istniejących problemów z wykorzystaniem elementów treningu zastępowania agresji. Planuje się wykorzystanie materiałów edukacyjnych, będących w zasobach biblioteczki PIK (np. filmy, prezentacje). Zadanie ma być realizowane przez psychologa przy wsparciu organizacyjnym pracownika Punktu Interwencji Kryzysowej we współpracy z pedagogiem szkolnym.

2. Wsparcie działań przedstawicieli zespołu interdyscyplinarnego i grup diagnostyczno-pomocowych

W ramach tego działania przewidziano prowadzenie przez członków zespołu interdyscyplinarnego/grup diagnostyczno pomocowych kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat zjawiska przemocy, społecznych uwarunkowań przemocy i możliwości jej przeciwdziałania. Zaplanowano publikację serii artykułów w prasie lokalnej, umieszczenie stosownych informacji na stronie internetowej Centrum, wydane zostaną ulotki, wizytówki z danymi Punktu Interwencji Kryzysowej. Kampania będzie miała na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób, zarówno osób uwikłanych w przemoc, świadków przemocy, jak i osób zagrożonych wystąpieniem przemocy. Powyższe zadania wpłyną na zwiększenie dostępu do uzyskania wiedzy związanej z zachowaniami wpisującymi się w charakterystykę przemocy domowej, pozwolą na usprawnienie pracy Zespołu Interdyscyplinarnego grup diagnostyczno-pomocowych, gdyż jak wynika z analizy procedur Niebieskich Kart wiele z nich dotyczy konfliktów rodzinnych, nieporozumień, braku umiejętności komunikacji w rodzinie.

3. Ogłoszenie konkursu plastycznego w placówkach oświatowych dla dzieci i młodzieży.

Zaplanowano zorganizowanie przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz członków grup diagnostyczno-pomocowych, konkursu plastycznego wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, którego celem jest promowanie wartości rodzinnych, zachęcanie do korzystania z dobrych wzorców rodzinnych, opartych na wzajemnym szacunku bez użycia przemocy. Przeprowadzenie konkursu ma wpłynąć na rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i przekonań, zwrócenie uwagi na problem uzależnień i przemocy. Konkurs będzie rozpisany w dwóch kategoriach wiekowych : klasy I-III, klasy IV-VIII. Nagrody zostaną przyznane za miejsca I-III w każdej kategorii wiekowej wśród łącznej liczby prac z placówek. Po zakończeniu konkursu zaplanowano wykorzystanie nagrodzonych prac w kalendarzu/poradniku wydrukowanym w ramach projektu. Zaplanowano opracowanie kalendarza w formacie A5, który ma zawierać aktualne akty prawne związane z przemocą, dane teleadresowe instytucji i organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej na terenie gminy Starachowice. Kalendarz ma pełnić rolę wsparcia merytorycznego i prawnego dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego, grup diagnostyczno-pomocowych oraz innych osób zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy.

4. Podniesienie kompetencji zawodowych członków gminnego zespołu interdyscyplinarnego i członków grup diagnostyczno pomocowych.

W ramach działania zaplanowano zorganizowanie 2-dniowego szkolenia dla 30 osób (po 15 osób – 2 osoby szkolące), w którym wezmą udział przedstawiciele: pomocy społecznej, policji, oświaty, sądu, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych mające prowadzić do wzmocnienia kompetencji zawodowych w odniesieniu do zmian związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej. Szkolenie w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej ma na celu podwyższenie efektywności działań oraz wzmocnienie interdyscyplinarności pracy.

Realizacja zadań przewidziana jest do końca grudnia 2024r.

Author: izabela.pochec

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-273-82-00
Fax: 41-274-63-05

e-mail: skrzynkapodawcza@um.starachowice.pl

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept