Wierzbnicka studnia, austeria, starachowickie cmentarze, szkoły, kolej wąskotorowa czy świętokrzyska czarownica – między innymi takie elementy graficzne zawiera nowy starachowicki mural, który wzbogacił przestrzeń w pobliżu dworca Starachowice Wschodnie. Mural upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika. Grafika będzie z pewnością zachęcać odwiedzających nasze miasto do bliższego poznania naszej bogatej historii.
- Nowy mural w Starachowicach powstał dzięki pracy starachowiczanki – Pani Natalii Pawłowskiej. Utalentowana konserwatorka zabytków przygotowała tę pracę specjalnie dla nas na budynku należącym do Pana Bogusława Piotrowskiego. Niestety Pan Bogusław nie doczekał się oficjalnego zakończenia tych prac. Zmarł w ubiegłym roku, ale jak podkreślają jego dzieci Natalia i Krystian byłby z pewnością dumny z tego dzieła. Mam nadzieję, że z muralu będą dumni również mieszkańcy Starachowic, których zachęcam do zobaczenia na żywo tej grafiki. Trzeba przyznać, że mural robi wrażenie. Jestem przekonany, że zrobi on również wrażenie na podróżnych wysiadających z pociągów, busów czy autobusów. Ten mural jest świadectwem naszych korzeni i tradycji – podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek.
Grafika upamiętnia obchody 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika oraz niezwykłej historii Wierzbnika i Starachowic. Mural powstał na elewacji budynku sklepu „Biedronka” przy ulicy Kolejowej.
To kolejna „zmiana” w tej części miasta. W okolicach dworca powstały już zatoki autobusowe i miejsca postojowe dla taksówek i busów. Postawione zostały również efektowne wiaty przystankowe, a latem przestrzeń wokół dworca zyskała nowe nasadzenia.
Kolejne zmiany będą dotyczyć zabytkowej kamienicy Giepardów. Przyjęto już uchwałę intencyjną dotyczącą zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Gmina podejmuje w starania o pozyskanie dofinansowania na przebudowę budynku na rzecz zlokalizowania tam mieszkań komunalnych.
Przypominamy, iż za wykonanie muralu odpowiedzialna jest starachowiczanka Natalia Pawłowska. Pani Natalia to dyplomowany konserwator zabytków o specjalizacji malarstwo i rzeźba polichromowana. Jest Absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, specjalistą w zakresie technologii elewacji obiektów historycznych.
Powstanie muralu w tym miejscu to wspólna inicjatywa kilku partnerów.
- Serdeczne podziękowania dla firmy Jeronimo Martins oraz właściciela budynku za udostępnienie elewacji i udział w tym ważnym projekcie. Dziękuję również Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego i ZEC Starachowice, którzy wspólnie przygotowali to przedsięwzięcie – dodał prezydent.