Prezydent Miasta Marek Materek oraz prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć podsumowali miniony rok działalności spółki i przedstawili plany na rok 2017. Ceny ciepła w mieście zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie, jednocześnie zakład zwiększa zakres wykonywanych remontów i modernizacji, aby do minimum ograniczyć awaryjność sieci.
- Wynik finansowy spółki napawa optymizmem. - mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Gmina i Zakład Energetyki Cieplnej mogą prowadzić kolejne inwestycje na terenie miasta. Ponieważ w ZEC-u w ciągu minionych kilku lat środków na inwestycje i remonty wygenerowano zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich możemy mówić o tym, że miasto i jego mieszkańcy są zabezpieczeni, a sieci są na bieżąco modernizowane. Ceny ciepła pozostają na niezmiennym poziomie, jednocześnie zwiększamy zakres wykonywanych remontów, aby awaryjność sieci ograniczyć do minimum.
Niebawem Starachowice będą jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym całkowicie zostanie zlikwidowany problem piecyków gazowych funkcjonujących w budownictwie wielorodzinnym.
-To proces, który został rozpoczęty wiele lat temu i w tej kadencji prawdopodobnie uda się go zakończyć. - informuje prezydent - Dzięki temu zostanie zażegnane zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców budynków wielorodzinnych, korzystających jeszcze z piecyków gazowych.
Zdaniem prezydenta ważne dla miasta i jego mieszkańców były decyzje dotyczące ewentualnej prywatyzacji spółki ciepłowniczej.
- Pojawiały się pomysły, które w niektórych miastach zostały one zrealizowane, dotyczące prywatyzacji spółek komunalnych. Cieszę się, że Zakład Energetyki Cieplnej nie został sprywatyzowany, choć były takie propozycje, nie zdecydowałem się na ten krok i dzięki temu możemy dziś mówić o stabilności cen i bezpieczeństwie w dostawach ciepła. - mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Dodatkowo mamy pieniądze z dywidendy, które wędrują do budżetu miasta i zostają spożytkowane na potrzeby gminy i jej mieszkańców, a nie są transferowane na zewnątrz, czy też do prywatnych kieszeni.
Jak mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć najważniejsze z wyzwań, jakie obecnie stoją przed zakładem to spełnienie ostrych normy wynikających z przepisów unijnych dotyczących emisji gazów do atmosfery, stąd prowadzone modernizacje urządzeń ciepłowniczych. - Modernizujemy i remontujemy kotły w tym roku będzie budowa nowego kotła, na ul. Ostrowieckiej i będzie to pierwsza od powstania tej ciepłowni tak gruntowna modernizacja. - informuje prezes Marcin Pocheć - Wyzwań jest dużo, cały czas poszukujemy nowych odbiorców. Spółka skupia się na zwiększaniu sprzedaży ciepła, dlatego że wspólnoty i spółdzielnie redukują zamówioną moc co jest efektem wykonywanych termomodernizacji budynków. Dlatego też, aby zapobiec spadkowi produkcji ciepła , konieczne jest poszerzanie grona odbiorców.