76 lat po zagładzie getta w Wierzbniku uczniowie starachowickich szkół wzięli udział w komentowanym spacerze.
Blisko 600 uczniów starachowickich szkół oraz mieszkańców miasta wzięło udział w spotkaniu "Pamięć – ziarno ocalenia", które odbyło się 30 października na wierzbnickim Rynku.
Celem spotkania było upamiętnienie lokalnej społeczności żydowskiej oraz wydarzeń najbardziej tragicznych w historii miasta, jakim była zagłada getta dokonana 27 października 1942 roku. Tego dnia na miejscu zamordowano 60 – 80 Żydów, natomiast z reszty uformowano na Rynku dwie kolumny.
Pierwszą z nich złożoną z blisko 4 tysięcy osób skierowano tarnsportem do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali natychmiast zagazowani. Pozostałych ok. 1400 -1600 Żydów przeznaczono do pracy niewolniczej w zakładach zbrojeniowych, zamykając ich w trzech obozach pracy znajdujących się na terenie miasta.
Zgromadzeni 76 lat później na starachowickim Rynku zostali przywitani przez zastepcę prezydenta miasta Jerzego Miśkiewicza, po czym wzięli udział w komentowanym spacerze uliczkami byłego getta.
Był on dobrą okazją do przybliżenia historii trudnego życia jego mieszkańców oraz tragicznych wydarzeń związanych z jego zagładą. Zwieńczeniem spotkania była modlitwa odmówiona przez ks. dziekana Andrzeja Rdzanka, proboszcza wierzbnickiej parafii św. Trójcy oraz zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową.
- Frekwencja na dzisiejszym spacerze, a przede wszystkim zainteresowanie młodych ludzi tym wydarzeniem było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Ich obecność oraz zaangażowanie świadczy o tym, że historia, a szczególnie ta w jej lokalnym wydaniu może być ciekawa i jest potrzebna dla zrozumienia dnia dzisiejszego. Warto, aby podobne inicjatywy były kontynuowane, szczególnie w okolicach dramatycznej daty 27 pażdziernika. Pamietając o tragicznej historii Holocaustu nie możemy zapominać o bogatym dziedzictwie kulturowym polskich Żydów. To dziedzictwo jest częścią naszej polskiej tożsamości - podsumował wtorkowy spacer jego inicjator Paweł Kołodziejski.
W spotkaniu na Rynku udział wzięło kilkuset uczniów.
- Szczególne podziękowania za tak aktywny udział, zaangażowanie i poważne potraktowanie tematu należą sie dyrektorom oraz nauczycielom ze starachowickich szkół - dodał Kołodziejski.
Fot. Aneta Marciniak, Gazeta Starachowicka