Za nami pierwsza edycja konferencji pt. Starachowickie Dni Prawnicze. Jest to wydarzenie mające na celu integrację środowiska prawników, adwokatów oraz radców prawnych działających na terenie Miasta Starachowice. W jego trakcie poruszano wiele ważnych i aktualnych tematów związanych z prawem oraz funkcjonowaniem samorządu lokalnego. Głównymi organizatorami byli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk.
- To pierwsza edycja „Starachowickich Dni Prawniczych” i planujemy, że nie ostatnia – w kolejnych zamierzamy również rozszerzyć program wydarzenia o szkolenia dla pedagogów oraz spotkania w szkołach. Chciałbym również, aby uczniowie będący na tym spotkaniu podzieli się z nami za pomocą mediów społecznościowych swoimi spostrzeżeniami. Dajcie znać czy taka forma spotkań oraz tematyka Wam odpowiada. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii- powiedział Prezydent Marek Materek.
Jeden z inicjatorów wydarzenia ks. dr hab. Sławomir Fundrowicz mówił nie tylko o edukacyjnym aspekcie spotkania, ale również zwracał uwagę na czynnik kulturotwórczy tego typu konferencji.
- Warto powiedzieć skąd taki pomysł się zrodził. Pochodzę ze Starachowic i uznałem, że czymś ciekawym będzie zderzenie wiedzy prawniczej z doświadczeniami samorządu lokalnego. Zwykle tego typu wydarzenia organizuje się w dużych ośrodkach akademickich, ale warto je organizować także w mniejszych miejscowościach, podnosząc jednocześnie ich rangę i znaczenie– powiedział ks. Fundrowicz.
Z wysokiej frekwencji zadowolona była Marlena Kostrzewa, Sekretarz Powiatu Starachowickiego, która reprezentowała Starostę Piotra Ambroszczyka- Frekwencja cieszy mimo świątecznego czasu. Dzisiejsze spotkanie jest doskonałą okazją do wymienienia doświadczeń, informacji oraz do wypracowywania dobrych praktyk.
Podczas konferencji głos zabrali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Uczelni Łazarskiego oraz Urzędu Regulacji Energetyki.
Partycypacja społeczna i jej różne wymiary były tematyką poruszoną przez doktora Pawła Świtala, Prodziekana Wydziału Prawa i Administracji UTH w Radomiu.
- Partycypacja wiąże się ona z kilkoma głównymi pojęciami. To jest udział, uczestnictwo, współdecydowanie. Warto pamiętać, że jednostki samorządu terytorialnego należą do ludzi. Dlatego w zakresie podejmowania decyzji tak ważny jest udział mieszkańców w zakresie funkcjonowania samorządu – mówił dr Paweł Śwital.
W dyskusji, która rozpoczęła się po wygłoszonym referacie zwracano uwagę na konsultacje społeczne, inicjatywę uchwałodawczą, młodzieżowe rady miasta czy rady seniorów jako dobre praktyki w zakresie współuczestnictwa mieszkańców w zarządzaniu samorządem.
W kolejnym wystąpieniu, którego prelegentką była mgr Sylwia Dąbrowska, poruszono kwestie związane z reprezentacją gminy w postepowaniu cywilnym czy sądowoadministracyjnym.
Z kolei o prawnych aspektach zwalczania ubóstwa energetycznego mówiła dr Angelika Kurzawa, która reprezentowała Uczelnię Łazarskiego oraz Urząd Regulacji Energetyki.
Tworzenie Lokalnych Organizacji Turystycznych, ich funkcjonowanie oraz możliwości finansowania takich instytucji to problemy poruszone przez dr Dominika Borka, Dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Z ostatnim wystąpieniem podczas konferencji wystąpił jej inicjator, ks. dr hab. Sławomir Fundrowicz, który zwracał uwagę na wykorzystanie sportu w promocji gmin.
Spotkanie zostało zamknięte i podsumowane przez Marcina Gołębiowskiego, Zastępcę Prezydenta ds. Społecznych.
https://otwarte.starachowice.eu/en/dla-mieszkanca/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/8553-starachowickie-dnia-prawnicze#sigProId60a3a40900