BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Kapliczki

 

Kapliczka św. Barbary

Kapliczka św. Barbary
Kapliczka stoi przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego, ale lepiej jest widoczna z ulicy Marszałka Piłsudskiego. Powstała w 1937 roku. Dach kapliczki wieńczy krzyż żelazny. Kamienna figura umieszczona jest na postumencie znajdującym się w niszy zamkniętej ostrołukiem i ozdobiona maswerkiem nawiązującym do sztuki gotyckiej. Konstrukcję dachu podtrzymują elementy żelazne kute. Napis pod figurką: /BARBARO / MÓDL SIĘ ZA NAMI /

 

 

Kapliczka św. Jana Nepomucena

Kapliczka św. Jana Nepomucena
Kapliczka znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Miodowej, Al. Niepodległości i Al. księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powstała w 2000 roku, na miejscu starej drewnianej z końca XVIII wieku. Kapliczka murowana zamknięta metalowymi pętami z daszkiem zakończonym krzyżem, otoczona murowanym łukiem. Wewnątrz rzeźba Jana Nepomucena z krzyżem w ręku. Na murku przed kapliczką, na marmurowych płytach umieszczono napisy: / Konserwacja i odnowienie figury / Anna Kawecka / Aram Szachbazjan /. / Wnętrze kaplicy wykonał / AG – POL / inż. Dariusz Kruszyński /. / Duszpasterze / Ks. Prałat Stanisław Pindera / Ks. Mirosław Nowak / Ks. Andrzej Kania / Ks. Robert Szewczyk /. / Poświęcił Ordynariusz Diecezji, / Bp Dr Jan Chrapek 26.06.2000r. / Kaplica św. Jana Nepomucena, sięga swoją historią końca XVIII w. / staraniem duszpasterzy i wiernych Parafii Matki Bożej Nieust. Pomocy / poddana gruntownej przebudowie dla uczczenia Jubileuszu / 2000 – lecia chrześcijaństwa. /. Na drugim murku, na płycie napis: / Janie Nepomucenie Módl się za nami. /

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Jana Pawła IIKapliczka Matki Bożej przy ul. Jana Pawła II, przy kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kapliczka w formie groty, wykonana z kamienia brunatnego łamanego i polnych głazów. We wnęce na postumencie figura Matki Boskiej, wykonana z kamienia. Poświęcona dnia 27 czerwca 1997 roku. Przed kapliczką mensa.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Bema

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Bema, przy kościele p.w. Św. Brata Alberta
Kapliczka wykonana z kamienia. Wewnątrz na postumencie figura Matki Boskiej. Na postumencie tablica z napisem: / WOTUM / PARAFIAN / NA 2000 ROK /.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Ostrowieckiej

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Ostrowieckiej, przy kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Kapliczka współczesna w formie groty. Wewnątrz groty wykonanej z kamienia posadowiona Pieta.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Łącznej

Kapliczka Matki Bożej przy ul. Łącznej
Kapliczka współczesna murowana z czerwonej cegły. Znajduje się przy ul. Łącznej przy lesie. W środku figurka Matki Boskiej. Na zwieńczeniu kapliczki metalowy krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. 6-go WrześniaKapliczka Matki Bożej przy ul. 6-go Września, przy domu nr 66

Kapliczka współczesna w formie groty. Wewnątrz kamiennej groty umieszczona figurka Matki Boskiej. Poniżej z boku znajduje się płaskorzeźba z podobizną Jana Pawła II.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. ZłotejKapliczka Matki Bożej przy ul. Złotej, przy kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego

Kapliczka drewniana współczesna z kamienną figurką Matki Boskiej. Stoi na postumencie w formie kopczyka, wykonanym z kamienia łamanego, porośniętego kwiatami.

 

 

Kapliczka przy ul. MiodowejKapliczka przy ul. Miodowej, przy domu nr 21

Kapliczka drewniana zamknięta,stojąca na betonowym słupku obłożonym ozdobnymi płytkami. Wewnątrz obrazek Matki Boskiej Licheńskiej. Ufundowana przez rodzinę Pytlów. Poświęcona w lipcu 1988 roku.

 

 

Kapliczka przy ul. MickiewiczaKapliczka przy ul. Mickiewicza, przy domu nr 12

Kapliczka drewniana otwarta stojąca na drewnianym słupku. Wewnątrz obrazek Jezusa Chrystusa, a obok dwie małe drewniane figurki. Kapliczka poświęcona pamięci braci Zdzisława i Tadeusza Łąckich – żołnierzy Armii Krajowej z Oddziału „Szarego” Antoniego Hedy.

 

Kapliczka przy ul. Mickiewicza 19Kapliczka przy ul. Mickiewicza, przy domu nr 19

Kapliczka drewniana zamknięta zawieszona na drzewie. Wewnątrz za szybą obrazek z wizerunkiem Matki Boskiej. Poniżej zamocowana metalowa tabliczka z napisem: / Miłość do Boga / i miłość do człowieka / to największy skarb / na ziemi / S. Sokół / syn Wincentego /. Pod tabliczką drewniany krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym. Daszek kapliczki obity blachą.

 

 

Kapliczka przy ul. Radomskiej 42

Kapliczka przy ul. Radomskiej, przy domu nr 42
Kapliczka drewniana zamknięta zawieszona na słupie. Wewnątrz obrazek Matki Boskiej. Do daszka kapliczki przymocowany drewniany krzyżyk z Chrystusem ukrzyżowanym. Upamiętnia śmierć powstańca styczniowego, powieszonego przez Kozaków. Przed II wojną światową kapliczka znajdowała się na drzewie po drugiej stronie ulicy.

 

 

Kapliczka przy ul. OstrowieckiejKapliczka przy ul. Ostrowieckiej, przy lecznicy dla zwierząt

Kapliczka drewniana otwarta zawieszona na drzewie. Wewnątrz rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem. Na daszku wieżyczka zwieńczona krzyżykiem. W dolnej części kapliczki napis: / POD TWOJĄ OBRONĘ /. Kapliczka postawiona w okresie międzywojennym – prawdopodobnie w 1935 roku dla uczczenia ofiar represji.

 

 

Kapliczka przy ul. Myśliwskiej 47Kapliczka przy ul. Myśliwskiej, przy domu nr 47

Kapliczka drewniana zamknięta zawieszona na ściętym pniu drzewa. Wewnątrz za szybą obrazek Jezusa Chrystusa. Na daszku drewniany krzyżyk z Chrystusem ukrzyżowanym. Nad kapliczką daszek pokryty blachą, a poniżej półka z kwiatami.

 

 

Kapliczka przy zbiegu ulic Leśnej i KościelnejKapliczka przy zbiegu ulic Leśnej i Kościelnej

Kapliczka drewniana otwarta zawieszona na drzewie. Wewnątrz obrazek Matki Boskiej z dzieciątkiem i krzyżyk z Chrystusem ukrzyżowanym. Do daszka kapliczki przymocowany drewniany krzyżyk. Pierwotnie kapliczka znajdowała się przy drodze leśnej do Lipia nieopodal leśnego strumyka. Wyrąb drzewa przez służby leśne ( w latach 50 -tych), na którym wisiała kapliczka, spowodował przeniesienie jej na obecne miejsce.

 

 

Kapliczka przy ul. Iłżeckiej 118

Kapliczka przy ul. Iłżeckiej, przy domu nr 118
Kapliczka drewniana otwarta osadzona na drewnianym słupku. Postawiona przez właściciela posesji pana Różyckiego w 1990 roku. Wewnątrz figurka Matki Boskiej. Kapliczka pokryta blaszanym daszkiem.

 

 

Kapliczka przy ul. Iłżeckiej 145Kapliczka przy ul. Iłżeckiej, przy domu nr 145

Kapliczka drewniana otwarta zawieszona na drzewie. Wewnątrz obrazek Matki Boskiej. Nad kapliczką zamocowany krzyż z wizerunkiem Chrystusa.

 

 

Kapliczka przy Iłżeckiej

Kapliczka przy ul. Iłżeckiej, w pobliżu Nadleśnictwa Michałów
Kapliczka drewniana otwarta zawieszona na drzewie. Wewnątrz figurka Matki Boskiej. Pod kapliczką zamocowany drewniany krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. KwiatowejKapliczka Matki Bożej przy ul. Kwiatowej

Kapliczka współczesna w formie groty. Stoi na postumencie z czerwonej cegły. Wewnątrz kamiennej groty umieszczona figurka Matki Boskiej. Kapliczka znajduje się przy zbiegu ulic Kwiatowej i Kościelnej.

 

 

Kapliczka Matki Bożej przy ul. NadrzecznejKapliczka Matki Bożej przy ul. Nadrzecznej

Kapliczka współczesna w formie groty wykonana z kamienia. Wewnątrz umieszczona figurka Matki Boskiej. Stoi na postumencie w formie kopczyka, usypanego z kamienia, porośniętego roślinnością. Znajduje się przy ul. Nadrzecznej, naprzeciw dworca PKP i PKS.

Author: Leszek Kowalski
leszek.kowalski@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-273-82-00
Fax: 41-274-63-05

e-mail: skrzynkapodawcza@um.starachowice.pl

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept