12 czerwca odbyła się prezentacja całości sztuki uliczno-scenicznej ,, Wierzbnickie meżaliany ".
Pomysł sztuki powstał w Środowiskowym Domu Samopomocy w Starachowicach kierowanym przez Panią Małgorzatę Kiepas. W placówce działa grupa teatralna ,, Brzask '' która zaprosiła na teatr sceniczno - uliczny. Sztuka powstała w ramach obchodów 400 lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika. Do przedsięwzięcia którego prezentacja odbyła się w październiku 2023 roku (akt I),kwietniu 2024 roku (akt II) oraz 12 czerwca 2024 roku ( całość sztuki) zostali zaproszeni dzieci, młodzież i dorośli.
Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Nasze Zdrowie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP, Państwowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, Grupa Rekonstrukcyjna z Iłży. O nagłośnienie zadbał Park Kultury. Sztuka została wyreżyserowana przez terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, Panią Dorotę Zając oraz Pana Wiesława Pożogę, w ramach trwających obchodów 400 – lecia.
Celem podjętej inicjatywy społecznej było przypomnienie historii naszego miasta związanej z mieszkającą tu przed II wojną społecznością żydowską. Sztuka ,,Wierzbnickie meżaliany” opowiedziała o trudnej miłości Polki Anny oraz Dawida, chłopca pochodzącego z rodziny żydowskiej. W okresie przedwojennym miłość pomiędzy Polką a Żydem uchodziły bowiem za mezalians. Młodzi poznają się na żydowsko – chłopskim targu i zakochują się w sobie. Po licznych trudnościach i przeszkodach rodziny obojga zgadzają się na ich ślub.
https://otwarte.starachowice.eu/dla-mieszkanca/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/10124-teatr-sceniczno-uliczny-wierzbnickie-mezaliany#sigProId85483000ef